Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi - Göğüs Hastalıkları

Hastane/Fakülte: 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Bölüm: 
Göğüs Hastalıkları
Hastane/Fakülte Türü: 
Üniversite
Şehir: 
İzmir
Nöbetinizin olmadığı herhangi bir günde mesainiz hangi saatler arasındadır?: 
Mesai saatlerimiz sabah 07:30 ile akşam 17:30 arasında yoğunluğa göre değişmektedir.
Poliklinikte çalışıyor musunuz?: 
Poliklinik çalışmaları uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.
Günde ortalama kaç hasta muayene ediyorsunuz?: 
Kliniğimize günlük 3-4 hasta yatışı yapılmaktadır. Bu yatışlar da tek asistan hekim tarafından değil operasyonda olmayan asistanlar arasında paylaşılarak yapılmaktadır. Gelen konsültasyonlar da dikkate alındığında ortalama 3-4 yeni hasta muayenesi yapmakt
Bölümünüzün servis yoğunluğu ne düzeydedir?: 
Orta
Aylık ortalama ne kadar maaş alıyorsunuz?: 
Devlet: Döner: Nöbet: Toplam:6900-7500 arasında aylara göre ve vergi dilimine göre değişmektedir.
Bölümünüzde kaç öğretim görevlisi,uzman hekim ve asistan hekim bulunmakta?: 
2 Profesör, 1 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 2 Uzman ve 4 asistan hekim bulunmaktadır.
Bölümünüzde ne düzeyde farklı vakalar görüyorsunuz?: 
Fazla
Bölümünüzde bir ay içerisinde ne kadar sıklıkla nöbet tutuyorsunuz? Nöbet koşullarınız ne düzeydedir?: 
Nöbetlerde tek asistan görev almaktadır. Nöbet sayısı ise kıdeme göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık nöbet sayımız 9-8-7 civarında olmaktadır. Nöbet ödemeleri toplam maaşın büyük bir kısmını oluşturmakta olduğu için genelde kimse 7 nöbetten daha az nöbet almak istememektedir.
Bölümünüz ayda kaç ameliyat yapıyor? : 
Genel anestezi ile yapılan operasyon sayısı 32-42 arasında değişmektedir.
Bölümünüzle ilgili hangi sıklıkla , kaç adet sunum yapıyorsunuz?: 
Haftada bir gün özel olarak sunumlar yapılmaktadır. Diğer hafta günlerinde ise her gün saat 15:45 de klinik hastalarının topluca değerlendirildiği toplantılar tüm öğretim üyeleri ve asistanların katılımı ile gerçekleştirilmektedir.
Hastane/Fakülteniz bölümünüz açısından diğer hastane/fakültelere kıyasla klinik tanı ve tedavi yöntemi açısından zengin mi?: 
Hastanemizde 4 adet BT, 2 adet MRG cihazı bulunmaktadır. KLİNİĞİMİZE AİT RADYOLOJİ ODASI VE RÖNTGEN CİHAZI BULUNMAKTADIR. YOĞUN BAKIM GRAFİLERİMİZ BU ÜNİTEDE ÇEKİLMEKTEDIR. Yine hastanemizde ileri düzeyde gelişmiş girişimsel radyoloji bölümü bulunmaktadır.
Bölümünüzde ne düzeyde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır? Bu bilimsel çalışmalara katılıyor musunuz?: 
Yıl içinde yapılan tüm yerli ve birçok yabancı kongreye katılım yapılmaktadır.
Bölümünüzde yurtdışı eğitim olanaklarınız var mı? Varsa açıklar mısınız?: 
Sayımız az olduğu için yurtdışı eğitim imkanı bulamıyoruz.
Anabilim/bilim dalınızın her sene asistan hekimler için açtığı kontenjan sayısı kaçtır?: 
Genelde her Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda 1 yerli 1 yabancı asistan kadrosu açılmaktadır.
Anabilim/bilim dalınızda diğer bölümlerde rotasyon yapıyor musunuz? Yapıyorsanız hangi bölümlerle ne sıklıkla yapıyorsunuz?: 
Rotasyon çizelgemiz yazılı olarak belirlenmiştir. Kalp-damar cerrahisi, anestezi, genel cerrahi rotasyonları yapılmaktadır.
Bölümünüzde asistan hekimler arası kıdem önemli midir? Kıdemli asistanlara ne kadar bağlısınız?: 
Kliniğimizde asistanlar arası işbirliği ve abi kardeş ilişkisi mevcuttur. Rahatsızlık verecek düzeyde hiçbir kıdem farkı bulunmamaktadır
Bölümünüzde öğretim görevlilerinin asistan hekimlere yaklaşımı nasıl? Yeterli pratik yapabilmeniz için fırsat sunuluyor mu?: 
Asiatan sayısı da göz önüne alındığında hoca-asistan ilişkisinin en çabuk sağlandığı, birebir hoca ile vaka yapma şansının en yüksek olduğu bölüm göğüs cerrahisidir. Genel cerrahi gibi asistan sayısının çok fazla olduğu bölümlerde vakalar uzman-asistan düzeyinde yapılmak zorunda kalınır iken kliniğimizde her vakaya mutlaka asistan ile birlikte hocalarımız da katılmaktadır
Asistan hekim olarak size birebir ilgilenmeniz gereken vaka veriliyor mu? Veriliyorsa kaçıncı yılınızda hangi vakalar veriliyor?: 
İlk aylardan itibaren asistan hekimler vakalara alınmaktadır. İlk yılda torakotomi, vtc girişimlerinin ilk basamakları öğrenildikten sonra ileriki yıllarda bu vakalara vtc wedge rezeksiyon-kist hidatik gibi operasyonlar yaptırılmaktadır. İlerleyen yıllarda torakotomi wedge rezeksiyopn ve son olarak da lobektomi ile uzmanlık eğitimi tamamlanmış olmaktadır.
Bölümünüzde asistan hekim olarak çalışmanız aileniz ve özel hayatınızı nasıl etkiliyor?: 
Kendi adıma değerlendirme yapacak olursan genel olarak kadın doğum- üroloji-genel cerrahi-kalp-damar cerrahisi-beyin cerrahisi gibi klinikler ile mukayese edildiğinde bir çok avantaj bulunmaktadır. Öncelikle hocalarımız ve uzmanlarımız ile ilişkilerimiz çok iyi olduğundan klinikte asistan olarak işe başlar başlamaz yeni bir aile ortamına katılmış olduğumu hissettim. Gerek hemşireler gerekse personellerimizle de aynı şekilde iyi ilişkiler kurmak mümkün oldu. Bu sayede işyerinde geçirdiğim sürelerden rahatsız olmadım.
Türkiye genelinde bölümünüzü diğer fakültelere/hastanelere kıyasla nasıl değerlendirirsiniz?: 
Birçok göğüs cerrahisi bölümünde uzman hekimler görev yapmamaktadır. Bu sebeple nöbette gelen hastalar mecburen nöbet şartlarında direkt öğretim üyelerine danışılmaktadır, bu da asistan düzeyinde gerilim oluşturan bir unsurdur. Bölümümüzde ise 2 adet uzmanımız bulunmaktadır ve gerek gündüz, gerekse nöbet şartlarında hastalar uzman düzeyinde danışılarak çözüme kavuşturulmaktadır. Uzman ve kıdemli asistanlar ile ilişkilerimizin abi-kardeş düzeyinde olması bu gibi sorunların aşılmasında büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır.
Fakültenizde/Hastanenizde çalışmış olduğunuz bölümü tercih etmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?: 
Cerrahi bir bölüm tercih edecekseniz ve bu bölümün spesifik olmasını istiyorsanız, uzman olduktan sonra zorunlu hizmete şehir merkezi bir yere atanmak istiyorsanız, uzman olduktan sonra çok yorulmak istemiyorsanız göğüs cerrahisini tercih edebilirsiniz. Göğüs cerrahisi asistanlığınızı eğlenceli ve eğitimli bir şekilde geçirmek istiyorsanız ise Ege Göğüs Cerrahisini tercih ederseniz doğru tercih yapmış olacaksınız :)))